Lidhje

Zyrtarizohet pavarësia e kishës ortodokse ukrainase


Patriarku ekumenik i Kostandinopojës ka dekretuar pavarësinë e Kishës Ortodokse të Ukrainës.

Patriarku Bartolomeu nënshkroi të shtunën të ashtuquajturin "Tomos", ose dekretin në Stamboll, që zyrtarizon ndarjen e Kishës ukrainase nga Kisha Ortodoske ruse, me të cilën ka qenë e bashkuar që në vitin 1686.

Ky veprim ia lë tani klerikëve ukrainas përgjegjësinë që të vendosin se cilën palë të zgjedhin, ndërsa vazhdojnë luftimet në Ukrainën lindore mes forcave qeveritare dhe kryengritësve të mbështetur nga Rusia.

Udhëheqësit ortodoksë ukrainas e miratuan krijimin e një kishe të re të pavarur nga Patriarkati i Moskës dhe zgjodhën Metropolitin Epifanius për ta drejtuar atë.

Presidenti ukrainas Petro Poroshenko, që kishte bërë fushatë për krijimin e një kishe të re, u takua me presidentin turk, Recep Tayyip Erdogan para ceremonisë.

Kisha ruse i ka shkëputur lidhjet me Stambollin, që është qendra e botës ortodokse.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG