Lidhje

Tornado vdekjeprurëse në Alabama


Një tornado goditi në juglindje të Alabamës, duke lënë pas vetes të paktën 23 të vdekur dhe disa të plagosur. Stuhia shkaktoi dëme katastrofale në zonë.

Sherifi i kontest Lee, Jay Jones tha se “tash për tash janë 23 të vdekur. Për fat të keq, druaj se ky numër mund të rritet”.

Alabama
Alabama

Moti i lig pengoi operacionet e kërkimit me dronë të dielën vonë dhe sherifi Jones tha se kërkimet më të ngjeshura priten të hënën.

Presidenti Donald Trump, u bëri thirrje të dielën vonë qytetarëve të Alabamës që të “jenë të kujdesshëm. Familjeve dhe miqve të viktimave, Zoti ju bekoftë të gjithëve”, shkroi ai.

Në disa pamje televizive shihen shtëpi të shkatërruara, rrugë të dëmtuara e pemë të çara në dysh nga stuhitë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG