Lidhje

Amerika feston 242 vjetorin e pavarësisë


Shtetet e Bashkuara po festojnë të mërkurën Ditën e Pavarësisë. Këtë vit, amerikanët shënojnë 242 vjetorin e shkëputjes nga Britania me piknikë, parada dhe fishekzjarre në gjithë vendin.

Presidenti Donald Trump dhe Zonja e Parë, Melania, do të mbajnë një piknik për familjet e ushtarakëve në Shtëpinë e Bardhë.

Festa e 4 korrikurt përfshin traditën e leximit të Deklaratës së Pavarësisë në shkallët e Arkivave Kombëtare në Uashington. Brenda godinës, dokumenti origjinal është i ekspozuar së bashku me Kushtetutën dhe Karta e të Drejtave.

Pas leximit, fillon një paradë para ndërtesës së Arkivave në shëtitoren e quajtur Constitution (Kushtetuta) dhe vazhdon deri në zonën mes Shtpisë së Bardhë dhe monumentit për nder të Presidentit të parë amerikan, George Washington. Mijëra vetë dalin nëpër rrugë për të ndjekur paradën.

Në Uashington mbahet gjithashtu një concert para selisë së Kongresit, Kapitolit, ku interpretojnë grupe dhe këngëtarë të njohur dhe Orkestra Simfonike Uashingtonit.

Festimet mbyllen me një shfaqje madhështore fishekzjarresh, pas perëndimit.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG