Lidhje

SHBA furnizon Libanin me raketa lazer


Ambasada amerikane Liban njoftoi se Shtetet e Bashkuara ka furnizuar ushtrinë libaneze me raketa-lazer me një vlerë mbi 16 milionë dollarë.

një deklaratë saj thuhet se raketat e dorëzuara mërkurën janë një komponent kyç për një flotilje aeroplanësh luftarakë A-29 Super Tucano u janë dorëzuar parë autoriteteve libaneze. Kjo demonstron "angazhimin e fortë e qëndrueshëm" qeverisë amerikane për mbështetur ushtrinë libaneze kapacitetin e saj si "mbrojtësja e vetme legjitime e Libanit".

Komenti dukej se i referohej organizatës Hezbollah mbështetet nga Irani, një grupim dominon politikën e vendit dhe disponon një arsenal konkuron me atë ushtrisë libaneze.

Gjatë një vizite këtë javë ministri i Jashtëm iranian Mohammad Javad Zarif ofroi ndihmën ushtarake vendit tij për Libanin, por tha se qeveria libaneze duhej tregonte parigatishmërinë'' për ta pranuar atë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG