Lidhje

SHBA kërkojnë zgjerimin e operacioneve me avionë të telekomanduar në Pakistan

  • Zëri Amerikës

SHBA kërkojnë zgjerimin e operacioneve me avionë të telekomanduar në Pakistan

Një nga gazetat kryesore amerikane thotë se Shtetet e Bashkuara duan të zgjerojnë hapësirën brenda Pakistanit ku CIA mund të përdorë avionët e saj pa pilotë.

Gazeta Washington Post, duke cituar zyrtarë anonimë amerikanë dhe pakistanezë, njoftoi mbrëmë se Shtetet e Bashkuara po përqendrohen në hapësirat përreth qytetit pakistanez të Kuetës dhe rajonet fisnore.

Gazeta thotë se zyrtarët amerikanë besojnë që Kueta është jo vetëm zonë e sigurtë e talebanëve, por se shërben edhe si bazë për dërgesa parash, rekrutësh dhe mjetesh plasëse për forcat talebane brenda Afganistanit.

Një zyrtar pakistanez tha sot se Islamabadi nuk do të lejojë zgjerimin e sulmeve me avionë të telekomanduar përtej zonave fisnore.

Washington Post njofton se Pakistani refuzoi thirrjen amerikane, por se u pajtua për një prani të zgjeruar të CIA-s në Kueta në rastet kur CIA dhe shërbimet pakistaneze kanë skuadra që po punojnë së bashku për të kapur udhëheqës të lartë të grupeve talebane.

XS
SM
MD
LG