Lidhje

Protesta për pronat në Vaun e Dejës


Proteste ne Vaun e Dejes

Banorët u shprehën se kërkojnë zbatimin e ligjit mbi tokën dhe se protesta e tyre nxitet nga problemet ende të pazgjidhura të pronësisë.

Disa dhjetra banorë të fshatrave të Vaut të Dejës, në Shkodër, protestuan sot duke bllokuar për disa minuta edhe rrugën kombëtare që shkon drejt zonës veriore të Shqipërisë. Banorët u shprehën se kërkojnë zbatimin e ligjit mbi tokën dhe se protesta e tyre nxitet nga problemet ende të pazgjidhura të pronësisë. Një numër i madh banorësh, në veri të Shqipërisë, megjithse kanë përfituar tokë nga zbatimi i ligjit 7501, ende nuk mund ta punojnë atë, sepse toka e tyre është zaptuar në mënyrë të jashtligjshme nga persona të tjerë.

Shiko komentet (2)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG