Lidhje

Vdes nga anoreksia modelja franceze Isabelle Caro


Vdes nga anoreksia modelja franceze Isabelle Caro
Vdes nga anoreksia modelja franceze Isabelle Caro

Modelja franceze Isabelle Caro, fotografitë nudo të së cilës për një fushatë kundër anoreksisë treguan një trup të dobësuar ku dukeshin qartë nga kockat, vdiq në moshën 28 vjeçare.

Miqtë e saj këtë javë konfirmuan se modelja vdiq më 17 nëntor. Shkaku i vdekjes nuk është ende i qartë.

Në kohën e marrjes së fotografive, Caro peshonte vetëm 32 kilogram me një gjatësi prej 1 presje 65 metrash.

Fushata e fotografive u ndalua nga kompanitë e reklamave në Itali dhe Francë.

Caro vuante nga anoreksia që nga mosha 13 vjeçare. Ajo pozoi për fushatën për të rritur ndërgjegjen e rrezikut nga çrregullimet e ngrënies.

XS
SM
MD
LG