Lidhje

Zgjedhjet: Dhoma Amerikane dëgjon kandidatët e Tiranës


Dhoma Amerikane e Tregtisë dhe Industrisë në Shqipëri si dhe revista ekonomike Monitor zhvilluan sot në Tiranë një konferencë mbi sfidat dhe mundësitë e kryeqytetit shqiptar, ku folën kandidatët për kryetarë bashkie.

Konferenca u drejtua nga korrespondenti i Zërit të Amerikës në Tiranë, Armand Mero.

Debati i kandidateve per Tiranen
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:52 0:00

Ai trajtoi me të gjithë kandidatët një seri temash ekonomike, që vuan sot kryeqyteti, si papunësia, investimet e huaja, varfëria dhe krahu i lirë i punës dhe përmirësimi i infrastrukturës.

Kandidatët shpalosën njëri pas tjetrit pikëpamjet dhe planet e tyre për zhvillimin ekonomik të kryeqytetit dhe shtimin e investimeve publike e private.

Ashtu si edhe vite të mëparshme, kandidatët edhe këtë radhë nuk ranë dakord që të zhvillonin debate publike, ku të shkëmbenin pikëpamjet e tyre përballë njëri tjetrit.

Megjithatë në pushimin mes dy seancave të konferencës, kandidati i opozitës Halim Kosova dhe ai i qeverisë Erion Velija shtrënguan duart dhe shkëmbyen së paku disa përshëndetje dhe shprehje miqësore, para se të ndërronin vendet në podiumin e konferencës dhe të linin sallën, duke mos i dëgjuar drejtpërdrejt mendimet e njëri tjetrit.

Pasi mbaruan bisedat me konkurrentët e dy partive më të mëdha, në podiumin e konferencës u paraqitën edhe disa kandidatë nga Aleanca Ekologjike Europiane, Lëvizja për Vlera, Mirëqenie dhe Progres, si dhe nga partia kristian Demokrate.

Konferenca e sotme ishte vazhdim i traditës që ka krijuar Dhoma Amerikane e tregtisë, me ballafaqime të drejtuesve kryesorë të ekonomisë shqiptare me grupet e interesit.

Megjithëse pluralizmi shqiptar kaloi dy dekada dhe një mori palë zgjedhjesh, ende në Tiranë nuk zhvillohen debate midis kandidatëve as për zgjedhje vendore dhe as për zgjedhje të përgjithshme.

XS
SM
MD
LG