Lidhje

Presidenti Trump paralajmëron amerikanët të mos shkojnë në Venezuelë


Presidenti Donald Trump thotë se Presidenti i Venezuelës Nicolas Maduro, zgjedhja e cilit kundërshtohet nga Shtetet e Bashkuara, është i gatshëm negociojë me kundërshtarët e tij për zgjidhur krizën politike vend. Por zoti Trump paralajmëroi amerikanët mos udhëtojnë drejt Venezuelës "deri një njoftim tjetër".

një postim twitter mërkurën mëngjes zoti Trump iu referua ofertës Maduros për mbajtur bisedime me forcat opozitare vendit dhe zgjedhje parakohshme. Ai shtoi se kërcënimi i sanksioneve amerikane, përfshin prerjen e ardhurave nga nafta për Venezuelën, kontribuoi sipas tij në qëndrimin e zbutur dukje të Maduro-s.

Nicolas Maduro e bëri ofertën mërkurën herët mëngjes gjatë një interviste me agjencinë ruse të lajmeve “RIA”. Ai tha se është i gatshëm ulet tryezën e bisedimeve "për mirën e Venezuelës". Por sipas tij nuk do ketë zgjedhje reja presidenciale deri vitin 2025, duke hedhur poshtë kërkesën e udhëheqësit opozitës Juan Guaido, është president i Asamblesë Kombëtare, e cila kontrollohet prej opozitës.

Juan Guaido u vetëshpall president i përkohshëm i vendit javën e kaluar pasi Asambleja shpalli presidencën e Maduro-s si paligjshme, duke argumentuar se rizgjedhja e tij maj 2018-s nuk ishte e drejtë, kushtet kur shumica e kandidatëve opozitës ose u penguan konkurojnë ose e bojkotuan garën. Shtetet e Bashkuara njohin Juan Guaido-n si udhëheqës përkohshëm vendit.

Gjatë postimit twitter Presidenti Trump vuri dukje gjithashtu se Juan Guaido "është vënë nën shënjestër nga Gjykata e Lartë e Venezuelës", duke iu referuar një kërkese nga Prokurori i Përgjithshëm i vendit, Tarek William Saab, për parandaluar Juan Guaido-n largohet nga vendi si dhe për bllokimin e llogarive tij financiare. Tarek William Saab njoftoi martën se po nis një hetim penal mbi aktivitetet e Juan Guaidos kundër qeverisë socialiste Presidentit Maduro, për shkak trazirave pasuan vetëshpalljen e tij si president i vendit.

një postim Twitter martën këshilltari amerikan për Sigurinë Kombëtare John Bolton paralajmëroi Tarek William Saab-in se kërkesa e tij për mos lejuar Juan Guaido-n largohet nga Venezuela, mund ketë "pasoja rënda".

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG