Lidhje

Votimi në Kongres për financimin e qeverisë


UASHINGTON - Dhoma e Përfaqësuesve nxitoi të martën drejt një votimi mbi legjislacionin për financimin e qeverisë, pezullimin e kufirit të borxhit federal dhe ofrimin e ndihmës për fatkeqësive natyrore dhe refugjatët, duke shkaktuar një përballje me republikanët që kundërshtojnë paketën pavarësisht rrezikut të një krize fiskale.

Qeveria federale përballet me mundësinë e mbylljes nëse financimi ndalet në fund të 30 shtatorit (fundi i vitit fiskal në SHBA), pra mesnatën e së enjtes së ardhshme. Në të njëjtën kohë, SHBA rrezikon të dështojë në ngarkesën e akumuluar të borxhit nëse kufijtë e saj të huamarrjes nuk hiqen ose përshtaten.

Paketa ligjore e paraqitur të martën do të sigurojë fonde për të mbajtur qeverinë të financuar deri më 3 dhjetor dhe do të zgjasë autoritetin e huamarrjes deri në fund të vitit 2022. Ajo përfshin 28.6 miliardë dollarë në ndihma për fatkeqësitë pas pasojave të Uraganit Ida dhe ngjarjeve të tjera ekstreme të motit, si dhe 6.3 miliardë dollarë për të mbështetur të evakuarit nga Afganistani pas fundit të luftës 20-vjeçare.

"Është tepër e rëndësishme që Kongresi të miratojë me shpejtësi këtë legjislacion", tha në një deklaratë Ligjvënësja Rosa DeLauro, demokrate nga shteti Konektikatit dhe kryetare e Komisionit të Buxhetit. Votimi pritej të bëhej të martën në mbrëmje.

Të mbështetur nga Shtëpia e Bardhë, udhëheqësit demokratë në Kongres vazhduan procesin në një kohë pasigurie të madhe në Kongres. Me ligjvënësit që tashmë po ulin gradualisht koston prej 3.5 trilionë dollarësh të axhendës së gjerë të Presidentit Joe Biden të emërtuar "të rindërtojmë së bashku", vëmendja e menjëhershme u përqëndrua tek afatet që po afrojnë, për të shmangur probleme më të thella nëse dështon votimi për të siguruar financimin e qeverisë.

Mitch McConnell
Mitch McConnell

Udhëheqësi republikan i Senatit Mitch McConnell tha se ai nuk ishte gati të ndihmonte në shlyerjen e borxheve të mëparshme kur Presidenti Biden po përgatitej të rriste një paketë tatimore dhe shpenzimesh. Ai tha se meqenëse demokratët kontrollojnë Shtëpinë e Bardhë dhe Kongresin, është problemi i tyre që t'i gjejnë votat.

"Tavani i borxhit do të rritet siç duhet gjithmonë, por ai do të ngrihet nga demokratët", tha zoti McConnell.

Edhe nëse miratimi me votë i së martës kalon në Dhomën e Përfaqësuesve, të cilën e kontrollojnë demokratët, pritet që të hasë në vështirësi në Senatin e ndarë 50 me 50, ku demokratët do ta kenë të vështirë të gjejnë 10 republikanë për të arritur pragun prej 60 votash të nevojshme për të kapërcyer një bllokim të mundshëm të procedurave.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG