Lidhje

SHBA: Strategji e re për pjesëmarrjen e grave në negociatat e paqes


SHBA: Strategji e re për pjesëmarrjen e grave në negociatat e paqe
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:45 0:00

Një strategji e re e Shtëpisë së Bardhë për rritjen e rolit të gruas në negociatat për paqe dhe siguri në gjithë botën, po vlerësohet si nga republikanët, edhe demokratët në Kongres. Shtëpia e Bardhë thotë se kjo politikë është e para e këtij lloji, megjithatë ajo është në vazhdimësi të përjekjeve të administratës së ish-Presidentit Barack Obama. Vivian Chakarian e Zërit të Amerikës:

SHBA: Strategji e re për pjesëmarrjen e grave në negociatat e paqe
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:45 0:00

Studimet janë qarta: Pjesëmarrja e gruas negociata i shton shanset për arritjen e paqes.

Këshilli për Marrëdhëniet me Jashtë thotë se marrëveshjet e arritura negociatatat e paqes ku marrin pjesë gratë, ka 35 për qind shumë gjasa zgjasin paktën 15 vjet. Nëse marrëveshja përfshin pjesëmarrjen e shoqërisë civile dhe organizatave gruas, ajo ka 64 për qind pak gjasa dështojë.

Shtëpia e Bardhë duket se e kupton rëndësinë e këtyre përfundimeve, kur thotë se strategjia e saj e bërë publike këtë muajka si objektiv gratë mos mungojnë , ose shpërfillen tryezën e negociatave”.

Senatori republikan Marco Rubio thotë se gratë dhe vajzat janë ekspozuarat kur shpërthejnë konfliktet dhe shpesh janë viktima dhunës, veçanërisht asaj seksuale. Përveç kësaj...

Gratë, shumicën e rasteve lihen mënjanë kur përfundon konflikti. Ato lihen jashtë diskutimeve për gjetur zgjidhje proceset e paqes. Ato ndalohen marrin vendime për ardhmen e tyre”.

Senatorja demokrate, Jeanne Shaheen e përshëndeti nismën e Shtëpisë Bardhë.

Sfida tani është sigurohemi ta zbatojmë strategjinë mënyrë efektive dhe duke pasur parasysh rolin gratë duhet luajnë botë.”

Senatori Rubio përmendi dhënat nga Instititi i Universitetit Georgetown për Paqe dhe Siguri (GIWPS) për argumentuar nevojën për pjesëmarrjen e gruas tryezën e negociatave.

Drejtorja ekzekutive e Institutit, Melanne Verveer thotë se bota do ndjekë me kujdes se sa me vendosmëri dhe efektivitet do ta zbatojnë Shtetet e Bahkuara këtë strategji. Zonja Verveer, ish-ambasadore për Çështjet Globale Grave gjatë administratës Obama, foli me Zërin e Amerikës për lidhjen mes sigurisë dhe mirëqenies.

Mund kemi planin mirë për paqen dhe sigurinë, apo çështje tjera por mirëqenia është jetike. Dhe lidhja me uljes dhunës kundër grave dhe aftësisë tyre t’u angazhuar ekonomi, shkojnë krah për krah”.

Ndërsa ligjvënësit dhe aktivistët e vendosin theksin tek zbatimi, elementi kryesor është financimi.

Me nismën e senatores Shaheen, vitin e kaluar u akorduan 4 milionë dollarë për punësuar këshilltarë për çështjet gjinore Departmentin e Mbrojtjes. Por duke iu përgjigjur një pyetjeje Zërit Amerikës, një zyrtar i lartë i administratës tha se “ vend përdorim fonde reja, ne po ridrejtojmë fondet ekzistuese”. Zonja Verveer thotë se fjala ridrejtim shpesh përdoret si përgjigje kur ka burime pakta ose pamjaftueshme”.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG