Lidhje

SHBA: Miliona pa energji elektrike, pas stuhisë dimërore


Afro një milion vetë në Shtetet e Bashkuara janë pa energji elektrike pas një stuhije dimërore në brigjet lindore të vendit që ka sjellë rreshje dhe akumulim bore deri në 60cm.

Kjo është stuhija e dytë brenda një jave dhe pritet që të pasohet javën e ardhshme me reshje të reja bore.

Akumulimi i borës dhe ngricat që kanë mbuluar rrugët kanë detyruar autoritetet të mbyllin shkollat dhe të anulojnë ose shtyjnë mijëra fluturime komerciale.

Guvernatorët e shteteve Nju Xhërsi dhe Pensilvania kanë shpallur gjendjen e jashtëzakonshme, duke lejuar lëvrimin e fondeve qeveritare për operacionet e pastrimit dhe rimëkëmbjes pas stuhisë.

Facebook Forum

XS
SM
MD
LG