Lidhje

Arrestohet Xhelal Mziu, kryetar i bashkisë së Kamzës


Për shkeljet në tendera janë akuzuar edhe zyrtarë të tjerë të administratës qendrore, ish-ministra dhe ish-drejtorë. Neni për shkelje të barazisë në tendera është pika kryesore, mbi të cilën po ngrihen tani akuza ndaj zyrtarëve të ndryshëm.

Kryetari i bashkisë së Kamzës, Xhelal Mziu, u arrestua në mbrëmje nga policia e Tiranës nën akuzat për shpërdorim detyre dhe shkelje të barazisë në tendera. Një tjetër zyrtar i bashkisë, drejtori juridik i kësaj bashkie, Atli Hoti u shpall në kërkim nga forcat e rendit. Me kërkesë të prokurorisë së Tiranës, gjykata vendosi masën e sigurisë arrest me burg për kryetarin e bashkisë së Kamzës dhe juristin për shpërdorim detyre. Prokuroria konfirmoi se dy shtetasit e hetuar prej disa muajsh kanë kryer veprime të kundërligjshme në tenderin e qershorit për ndërtimin e rrugës Laknas - Valias i Ri.

Fillimisht komisioni i prokurimit publik shpalli fitues kompaninë “Gj... sh.p.k.”, por ajo më vonë bëri ankesë, sepse kompania u skualifikua nga komisioni i prokurimit të bashkisë. Ndërkohë që shqyrtohej kjo ankesë, sqarojnë burimet zyrtare, rruga kishte nisur të ndërtohej nga një kompani tjetër, e cila nuk kishte arritur ta fitonte këtë tender.

Ministria e brendshme njoftoi se 46 vjeçari Xhelal Mziu dhe 37 vjeçari Atli Hoti janë akuzuar për dy vepra penale të “shpërdorimit të detyrës” dhe “shkeljes së barazisë në tendera”, dhe policia e Tiranës arrestoi bashkiakun dhe është vënë në kërkim të juristit. Në ngarkim të tyre prokuroria e Tiranës ka regjistruar procedimin penal për veprat penale të shpërdorimit të detyrës dhe shkeljes së barazisë së pjesëmarrësve në tendera dhe ankande publike.

Sektori i krimit ekonomik ka shqyrtuar dokumentat për disa muaj dhe sot është urdhëruar arrestimi i kryetarit të njërës prej bashkive më të reja të vendit, e populluar kryesisht me banorë të ardhur nga zonat periferike të Shqipërisë. Zoti Mziu, në mandatin e dytë si bashkiak, është ndër të paktët, që po akuzohet nga pushtetarët vendorë. Më parë ai ka qenë edhe drejtues i ujësjellësit të kryeqytetit. Një tjetër zyrtar i njohur vendor i akuzuar, me disa mandate në krye të bashkisë së Vlorës, është edhe Shpëtim Gjika, i cili akuzohet për shkelje të ligjeve të urbanistikës.

Për shkeljet në tendera janë akuzuar edhe disa zyrtarë të tjerë të lartë të administratës qendrore, ish-ministra dhe ish-drejtorë. Neni për shkelje të barazisë mes konkurrentëve në tendera është pika kryesore, mbi të cilën po ngrihen tani akuza ndaj zyrtarëve të ndryshëm. Ish-ministri i mbrojtjes, Arben Imami, dhe ish-drejtori i përgjithshëm i policisë së shtetit, Hysni Burgaj, dhe zyrtarë pranë ish-ministrit të punës, Spiro Ksera, janë paditur nga pasardhësit për shkelje ligjore në barazinë e tenderave të organizuar për të financuar prodhimin dhe shpërndarjen e reklamave televizive.

Partia Demokratike ka deklaruar se këto akuza janë fushata mediatike për të dëmtuar imazhin e opozitës, ndërsa qeveria po mundohet të bindë Bashkimin Europian se po lufton korrupsionin. Edhe PD 8 vjet më parë edhe PS qershorin e kaluar premtuan se do të luftojnë korrupsionin, megjithatë rezultatet gjithnjë janë vlerësuar të pamjaftueshme. Edhe sot shtimi i luftës kundër korrupsionit është kërkesa kryesore e BE-së para se Shqipëria të mund të marrë statusin e vendit kandidat deri në qershorin e ardhshëm.

Lufta ndaj korrupsionit vështirësohet edhe më tej prej mungesës së mirëkuptimit pozitë - opozitë për një reformim të thellë të sistemit gjyqësor. Të dy palët periodikisht në pushtet premtojnë se do ta kryejnë këtë reformë në sistemin e drejtësisë, edhe kjo mbetet një temë aktuale. Indeksi i perceptimit të korrupsionit është i lartë dhe në rritje në popullatën shqiptare, ndërsa Shqipëria vazhdon të humbë rregullisht më shumë vende në renditjen botërore të vendeve të korruptuara.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG