Lidhje

Brazil: Shqetësim për mënyrën e përhapjes së Zikës


Zyrtarët brazilianë të shëndetësisë thonë se kanë gjetur kampione të gjalla të virusit Zika në mostra pështyme dhe urine.

Në një konferencë për shtyp, Presidenti i Fondacionit Oswaldo Cruz, Paulo Gadelha tha se puthjet “e rrisin rrezikun” e infektimit me virusin.

Shkencëtarët e institutit të studimeve për sëmundje tropikale në këtë fondacion thonë se po përpiqen të përcaktojnë nëse lëngjet e trupit mund ta përhapin Zikën tek pacientë të tjerë.

XS
SM
MD
LG