Lidhje

Vivaldi, Opera per Skenderbeun


Ne Tirane, Teatri i Operas dhe Baletit ka vene ne skene per here te pare operan "Skenderbeu" te kompozitorit te njohur italian Antonio Vivaldi. Kjo opera e kompozuar ne vitin 1700, e pati premieren e saj ne vitin 1718 ne teatrin La Pergola te Firences. Ajo eshte nje veper unike qe kompozitori i famshem italian ia kushtoi heroit kombetar te Shqiperise. Artistet mendojne se opera e Vivaldit per Skenderbeun eshte triumfi i dashurise dhe trimerise shqiptare. Teatri i operas po e vendos per here te pare ne skene kete veper me rastin e 100 vjetorit te pavaresise se shtetit shqiptar.

XS
SM
MD
LG