Lidhje

Rriten tensionet midis dy Koreve


Koreas

Koreja e Jugut po zotohet për një përgjigje të fortë dhe vendimtare nëse Koreja e Veriut i përmbahet kërcënimit për të shkelur një armëpushim 60-vjeçar.

Koreja e Jugut po zotohet për një përgjigje të fortë dhe vendimtare nëse Koreja e Veriut i përmbahet kërcënimit për të shkelur një armëpushim 60-vjeçar.

Ministria e Mbrojtjes e Koresë së Jugut tha të mërkurën se Seuli është i përgatitur për të sulmuar burimin e agresionit dhe elementët komandues, nëse Koreja e Veriut përdor forcën ushtarake.

Të martën, një zyrtar i lartë ushtarak i Koresë së Veriut tha se javën e ardhshme Pheniani do të shpërfillte armëpushimin e vitit 1953 që i dha fund Luftës së Koresë, duke cituar një nismë të udhëhequr nga SHBA për sanksione, si dhe stërvitjet e vazhdueshme ushtarake mes Seul dhe Uashingtonit.

Kjo nuk është e pazakontë që Koreja e Veriut bën kërcënime të tilla gjatë kohës së tensioneve të ngritura në gadishullin Korean. Por analistët thonë se kërcënimet e fundit mund të jenë më serioze, sepse janë bërë nga një zyrtar i rangut të lartë, dhe erdhi me një afat.
XS
SM
MD
LG