Lidhje

Lirohen 21 paqeruajtësve filipinas


Mideast Israel Syria UN
Zyrtarët e Kombeve të Bashkuara thonë se të 21 paqeruajtësit filipinas që mbaheshin në Lartësitë Golan nga kryengritësit sirianë u liruan sot.

Përfaqësuesi në Damask i të dërguarit të paqes për Sirinë, Mokhtar Lamani, i caktuar nga Kombet e Bashkuara dhe Lidhja Arabe, e konfirmoi se paqeruajtësit, të gjithë shtatas filipinas, kaluan kufirin për në Jordani.

Ata ishin ndaluar që ditën e mërkurë. Sekretari i OKB-së Ban Ki-moon, e mirëpriti lajmin e lirimit të paqeruajtësve dhe i bëri thirrje të gjitha palëve të respektojnë sigurinë e tyre, si dhe lirinë e lëvizjes.
XS
SM
MD
LG