Lidhje

BE-ja e përçarë mbi mënyrën e zgjidhjes së krizës siriane


Ministrat e Jashtëm të BE-së në takim mbi Sirinë

Z. Brahimi e quajti një zgjidhje ushtarake "jashtë diskutimit" të hënën pas takimit me 27 ministrat e jashtëm të BE-së në Bruksel.

Bashkimi Evropian është i përçarë rreth çështjes për armatosur rebelët sirianë, ndërsa i dërguari i posaçëm ndërkombëtarë Lakhdar Brahimi bërë thirrje përsëri për një zgjidhje politike për t'i dhënë fund gjakderdhjes dy vjeçare që ka lënë të vrarë rreth 70 mijë sirianë.

Z. Brahimi e quajti një zgjidhje ushtarake "jashtë diskutimit" të hënën pas takimit me 27 ministrat e jashtëm të BE-së në Bruksel.

Ministrat ishin të ndarë rreth kësaj çështjeje; me Britaninë, Francën dhe Italinë në mbështetje të ndihmës së mundshme ushtarake për opozitën; dhe Gjermaninë, Suedinë dhe të tjerët që e shohin këtë si një hap në drejtim të gabuar.
XS
SM
MD
LG