Lidhje

Brazil, mjekja vrau pacientët?


Në Brazil, Ministria e Shëndetësisë po shqyrton dosjet mjekësore të 300 pacientëve, ndërsa vazhdon hetimin ndaj një mjekeje që dyshohet se ka vrarë 7 nga pacientët e saj, të sëmurë të pa shpresë.

Ministria thonte përmes një deklarate se Virginia Soares de Souza dhe 7 ndihmës të saj dyshohen se i kanë injektuar pacientëve të sëmurë rëndë, të pashpresë, një koktej drogash dhe se i kanë lëvizur aparatin e frymëmarrjes, në spitalin evangjelist të Curitibës, në Brazilin jugor.

Mjekja De Souza u arrestua fillimisht në shkurt, por pastaj u lirua me kusht një javë më parë, në pritje të rezultatit të hetimeve. Hetuesit tani janë duke studjuar rekordet mjekësore të 300 pacientëve të tjerë të ndjekur nga mjekja.
XS
SM
MD
LG