Lidhje

Media Arkivi

Debati për ratifikimin e marrëveshjes Kosovë-Serbi


Në Kosovë, komisioni parlamentar për legjislacion nuk i dha sot dritën jeshile projektligjit për ratifikimin e marrëveshjes për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë. Debatet pritet të vazhdojnë të martën dhe qeveria e Kosovës është vënë në përpjekje për të siguruar një konsensus në shkallë të gjerë, meqë ratifikimi në Parlament kërkon dy të tretat e deputetëve. Marrëveshja u siguron serbëve në veriun e Kosovës një shkallë të lartë të autonomisë, ndërsa fillimi i zbatimit të saj në terren është kusht për përparimin e të dyja palëve në proceset e integrimeve evropiane.

XS
SM
MD
LG