Lidhje

Media Arkivi

Intervistë me piktorin Avni Delvina


Korriku i vitit 1990 shënoi për Shqipërinë një nga protestat më të mëdha kundër regjimit komunist. Mijëra të rinj thyen izolimin e diktaturës, duke kërkuar strehim politik në ambasadat perëndimore. Piktori Avni Delvina është një prej tyre. Ai tani jeton dhe krijon midis Italisë dhe Shqipërisë. Ai mendon se vendi ka ndryshuar shumë dhe ka nevojë për mbështetje të gjithanshme që të ecë përpara. Me zotin Delvina bisedoi korrespondenti i Zërit të Amerikës në Tiranë, Ilirian Agolli.

XS
SM
MD
LG