Lidhje

Media Arkivi

Intervistë me Dedebaba Edmond Brahimaj


Udhëheqësi i Kryegjyshatës Botërore bektashiane, Dedebaba Edmond Brahimaj, ishte në Uashington i ftuar për të marrë pjesë në Iftarin që dha të mërkurën Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry. Në një intervistë me kolegun tonë Ilir Ikonomi, Baba Mondi, siç njihet ai mes shqiptarëve, tha se marrëdhëniet e komunitetit bektashian me Shtetet e Bashkuara janë të shkëlqyera dhe kanë një histori të gjatë. Ai foli edhe për çështjen e dhunës ndaj grave dhe marrëdhëniet mes komuniteteve fetare në Shqipëri.

XS
SM
MD
LG