Lidhje

Pelegrinazh në Tomorr


Pelegrinazh në Tomorr
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:58 0:00

Besimtarët bektashinj të Shqipërisë po nderojnë me një pelegrinazh pesëditor në malin e Tomorrit imamin Abaz Aliu, një nga themeluesit e fesë së tyre. Gjatë kësaj jave mijëra besimtarë janë ngjitur si çdo vit në malin e njohur të Skraparit për të ndjekur ritualet e shenjta dhe për të vizituar objektet e rralla të kultit; tyrbe dhe teqe në majat më të larta shkëmbore të Shqipërisë.

XS
SM
MD
LG