Lidhje

Artizanati në Shkodër


Artizanati në Shkodër
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00

Shkodra është një nga qytetet shqiptare me tradita të hershme në fushën e punimeve artizanale. Por, gjatë periudhës së tranzicionit, artizanati u la në harresë dhe një pjesë e profesioneve tradicionale filluan te humbasin. Kohët e fundit, artizanët shkodranë kanë krijuar shoqatën e tyre, në përpjekje per të rigjallëruar traditat në fushën e artizanatit artistik, si një mundësi per rritjen e punësimit dhe ruajtjen e traditës.

XS
SM
MD
LG