Lidhje

Media Arkivi

Dita Ndërkombëtare pa Makina


Sot eshte Dita Nderkombetare pa Makina, dhe ne Tirane e qytete te tjera u zhvilluan disa veprimtari per mbrojtjen e mjedisit. Kryetari i bashkise, Lulzim Basha, u beri thirrje qytetareve qe te perdorin me shume bicikletat dhe transportin publik, dhe te lene menjane automjetet private, nese duan nje qytet me te paster per vete dhe femijet. Kryeqyteti shqiptar eshte nje nga qendrat me te ndotura te vendit. Sipas studimeve, ndotja e ajrit nga makinat shkakton semundje kancerogjene ne rreth nje mije e 500 persona.

XS
SM
MD
LG