Lidhje

Gratë dhe tregu i punës në Kosovë


Gratë dhe tregu i punës në Kosovë
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:42 0:00

Në Kosovë, pjesëmarrja e gruas në drejtimin e bizneseve është rreth dhjetë për qind, një shkallë ende e ultë, që kushtëzohet nga shume faktorë, siç janë shkalla e pamjaftueshme e arsimimit, burimet e kufizuara financiare dhe paragjykimet. Përfaqësuese të organizatave humanitare thonë se infrastruktura ligjore në Kosovë është shumë e avancuar, por, zbatimi në praktikë lë hapësirë për diskriminimin e grave.

XS
SM
MD
LG