Lidhje

Siria po përmbush afatet e kërkuara për armët


Agjencia ndërkombëtare që vëzhgon shkatërrimin e programit të armëve kimike në Siri thotë se vendi ka përmbushur afatet për shkatërrimin e pajisjeve të përdorura për të prodhuar armët.

Organizata për Mospërhapjen e Armëve Kimike tha sot se inspektorët e saj kanë verifikuar se Siria ka dhënë hollësi të pajisjeve në të gjitha qendrat e deklaruara.

Qeveria siriane ka kohë deri të premten të përfundojë hapin e një marrëveshje që kërkon që Siria të jape hollësi sesi do të shkatërrojë arsenalin e armëve kimike deri në mes të vitit të ardhshëm. Plani duhet të dorëzohet deri më 15 nëntor.

Po sot, grupi i të drejtave Amnesty International publikoi një raport ku u bën thirrje vendeve fqinje me Sirinë, veçanërisht Jordanisë të sigurojë që refugjatët të mund të hynë lirisht në këto vended dhe jo të detyrohen të kthehen mbrapsht në Siri.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG