Lidhje

SHBA reagon ndaj ekzekutimit të Jang Song Thaek


Shtetet e Bashkura thonë se kanë intensifikuar bisedimet me aleatët aziatikë pas ekzekutimit të xhaxhait me ndikim të udhëheqësit të Koresë së Veriut, Kim Jong Un

"Ne do të vazhdojmë bisedimet me aleatët dhe partnerët tanë në rajon, duke thelluar bashkëpunimin me ta dhe me partnerët e grupit të pesë fuqve, sepse besojmë se kjo është një çështje shumë e rëndësishme”.

Jang Song Thaek, xhaxhai i udhëheqësit të Koresë së Veriut kishte qënë ish zv/kryetar i Komisionit Kombëtar të Mbrojtjes, të kryesuar nga Kim Jong Um. Ai ishte gjithashtu këshilltari dhe ndihmësi i tij i ngushtë.

Media zyrtare e Koresë së Veriut njoftoi se ai u akuzua për disa krime të pafalshme dhe u ekzekutua të enjten.

Disa vëzhgues thonë se ekzekutimi i Jang-ut mund të sinjalizojë trazira në Korenë e Veriut dhe se Pheniani mund të reagojë me provoime nga jashtë.

Zyrtarët e Koresë së Jugut thonë se qeveria është në gatishmëri për çdo lëvizje të pazakontë të Veriut.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG