Lidhje

Papa Françesku uron Krishlindjet


Pope Francis
Papa Françesku bëri thirrje për paqe në Sudanin e Jugut dhe vende të tjera të trazuara të botës në fjalimin e tij të parë për Ditën e Krishtlindjeve.

Papa 77-vjeçar nga Argjentina foli sot para dhjetëra mijëra njerëzve në Sheshin e Shën Pjetrit, në njërën nga ditët më të shenjta të kalendarit të krishterë.

Në mesazhin e tij të parë "Urbi et Orbi", ai bëri thirrje për "harmoni sociale" në Sudanin e Jugut dhe për dialog që t'i jepet fund konflikteve në Nigeri, Republikën Demokratike të Kongos, Irak dhe Siri. Ai u lut gjithashtu për një zgjidhje të favorshme në procesin e paqes midis Izraelit dhe palestinezëve.

Në qytetin palestinez të Betlehemit në Bregun Perëndimor - vendlindja biblike e Jezusit - pelegrinët mbushën kishën e shekullit të katërt, që shënon vendin ku thuhet se ka lindur Jezusi. Salla e lashtë e Kishës ishte ndriçuar nga qirinj dhe ushtonte nga tingujt e lutjeve.
XS
SM
MD
LG