Lidhje

Media Arkivi

Dinamika e zhvillimeve politike në Shqipëri


Në Shqipëri viti që lamë pas u karakterizua nga ndryshime të thella politike. Partia Demokratike i humbi zgjedhjet parlamentare me diferencë të thellë me koalicionin e majtë. LSI, partia që u siguroi votat demokratëve për të qëndruar në pushtet në mandatin e dytë, ndryshoi qëndrim dhe u lidh me PS, duke i dhënë kësaj të fundit një shumicë të cilësuar në Parlament. Pas humbjes, kryeminsitri Berisha dha dorëheqjen nga posti i kryetarit te Partise Demokratike dhe në krye të PD-së u zgjodh Lulzim Basha, i cili perfaqeson nje brez te ri anetaresh ne PD. Megjithe keto ndryshime në balancën politike, përplasja e fortë mes dy krahëve të politikës shqiptare duket si nje konstante e pandryshueshme. Për të diskutuar mbi zhvillimet në Partinë Demokratike, i ftuar në studion e "Ditarit" ishte më 7 janar 2014, deputeti Eduard Selami.

XS
SM
MD
LG