Lidhje

Media Arkivi

Historia e Pompeit në filmin “Pompeii”


Filmi më i fundit aksion i Hollivudit përshkruan fatkeqësinë e Pompeit, qytetit të lashtë romak i cili u përfshi nga shpërthimi vullkanik i malit Vezuv në vitin 79 të erës sonë. Filmi, Pompeii, përmban histori dashurie, skena luftimi, dhe disa elementë historikisht të vërtetë rreth asaj që ndodhi. Por ekspertët thonë se ka pjesë të filmit ku kineastët thjesht përdorën imagjinatën.

XS
SM
MD
LG