Lidhje

Marrëveshja SHBA-Malajzi


Presidenti Barak Obama thotë se një marrëveshje e re sigurie e nënshkruar me Filipinet nuk synon t’i kundërvihet, apo të kontrollojë Kinën. Marrëveshja u nënshkrua disa orë para se zoti Obama të mbërrinte në Filipine, ndalesa e tij e fundit në turneun aziatik që përfshiu edhe Japoninë, Korenë e Jugut dhe Malajzinë.

Në një konferencë të përbashkët shtypi me Presidentin e Filipineve Benigno Aquino, Presidenti Obama tha se Shtetet e Bashkuara kanë marrëdhënie konstruktive me Kinën dhe se “synimi ynë është resspektimi i normave ndërkombëtare ku përfshihen edhe mosmarrëveshjet mes vendeve”.

Kina dhe Filipinet kanë mosmarrëveshje territoriale ujore në Detin e Kinës Jugore.

Presidenti Aquino tha se ai nuk mendon që Kina duhet të shqetësohet nga prania e shtuar amerikane në rajon. Ai tha gjithashtu se Filipinet nuk përbëjnë kërcënim për vende të tjera të rajonit.

Ndërsa Presidenti Obama takohej me presidentin Filipinas, rreth 100 protestues të majtë u përleshën me policinë. Një gazetare e Zërit të Amerikës thotë se rreth 800 persona marshuan për të protestuar kundër marrëveshjes për partneritet të ri ushtarak mes të dy vendeve.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG