Lidhje

Pezullohen fluturimet e avionëve luftarakë F-35


Three F-35 Joint Strike Fighters (rear to front) AF-2, AF-3 and AF-4, can be seen flying over Edwards Air Force Base in this December 10, 2011 handout photo provided by Lockheed Martin. Lockheed Martin Corp on February 25, 2013 said there was no evidence

Ushtria amerikane thotë se ka pezulluar fluturimet e të gjithë flotës së avionëve luftarakë F-35, derisa të përfundojë një hetim për një zjarr në pistë që kishte lidhje me një nga këta avionë.

Departamenti i Mbrojtjes tha se është urdhëruar të bëhen inspektime të mëtejshme të motorëve të avionëve F-35. Zjarri javën e kaluar në Bazën e Forcës Ajrore Elgin në Florida, ishte i fundit në një seri problemesh teknike dhe vonesash në programin prej 396 miliardë dollarësh të Pentagonit për avionët luftarakë. Është programi më i kushtueshëm i armëve në historinë e ushtrisë amerikane.

XS
SM
MD
LG