Lidhje

Merkel komenton për çështjen e spiunazhit


Kancelarja gjermane Angela Merkel tha se prishja e besimit mes vendit të saj dhe Shteteve të Bashkuara në çështjen e spiunazhit tregon se dy vendet kanë "koncepte krejtësisht të ndryshme" lidhur me punën e agjencive të zbulimit.

Kancelarja Merkel i tha televizionit publik ZDF se shpreson që SHBA të ndryshojnë sjelljen në fushën e spiunazhit. "Nuk jemi më në epokën e Luftës së Ftohtë," tha zonja Merkel.

Të enjten, Gjermania kërkoi që zyrtari më i lartë amerikan i zbulimit në Berlin të largohet nga vendi pas daljes së informacioneve që me sa duket tregonin se dy zyrtarë qeveritarë gjermanë punonin për Agjencinë Qendrore të Zbulimit, CIA.

Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë, Josh Earnest tha të premten se Uashingtoni i vlerëson marrëdhëniet e tij me Gjermaninë. Ai tha se "aleatët me agjenci të sofistikuara zbulimi janë në dijeni të aktiviteteve dhe marrëdhënieve për të cilat bëhet fjalë."

Shiko komentet (2)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG