Lidhje

Dhuna ne familje


please wait

No media source currently available

0:00 0:00:00 0:00
Direct link

Perfaqesues te Qendres per Nisma Ligjore paraqiten ne Shkoder rezultatet e monitorimit te fundit te vendimeve te gjykatave te rretheve gjyqesore Shkoder, Vlore dhe Tirane, ku bie ne sy fakti se ne mbi 93 perqind te rasteve, jane grate ato qe i drejtohen gjykates per te nxjere urdher per mbrotjen e tyre nga dhuna qe ushtrojne burrat. Megjithse Parlamenti shqiptar ka miratuar vitet e fundit ligjin kunder dhunes ne familje, ne realitetin e perditshem rastet e dhunes, perfshire edhe dhunen ekstreme, jane te shumta. Nderkohe, situata duket se eshte edhe me e veshtire ne zonat fshatare e, sidomos, ne zonat e thella malore, ku edhe vezhgimi i shoqatave joqeveritare eshte thuajse i pamundur.

XS
SM
MD
LG