Lidhje

Turqia do të vendosë për rolin kundër Shtetit Islamik


Sekretari i Shtetit John Kerry tha sot se strategjia e koalicionit kundër Shtetit Islamik po “evoluon”, me vendime mbi rolin e Turqisë dhe vendeve të tjera që ndryshojnë “me orë, ose ditë”.

Forcat kurde vazhdimisht kanë kërkuar një ndërhyrje më të madhe ndërkombëtare, që kur militantët anti-radikalë filluan një offensivë në qytetin Kobani në kufirin sirian, tre javë më parë.

Turqia fqinjë ende pritet të veprojë. Por zoti Kerry tha se ndërsa beteja për Kobanin, e njohur gjithashtu si Ayn al-Arab, është “e tmerrshme… duhet menduar mirë dhe të kuptohet objektivi strategjik”.

Gjashtë sulme ajrore të koalicionit i ndihmuan të mërkurën luftëtarët kurdë t’i sprapsin militantët e Shtetit Islamik në Kobani. Kryeministri i rajonit i tha shërbimit kurd të Zërit të Amerikës se sulmet ajrore të dy ditëve të fundit të koalicionit kanë sjellë rezultate positive.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG