Lidhje

Arsimi në gjuhën shqipe në Mal të Zi


Shqiptarët janë të pakënaqur me gjendjen e arsimit në gjuhën shqipe në Mal të Zi dhe kërkojnë nga institucionet shtetërore të vendit respektimin e të drejtës elementare të arsimit në gjuhën amtare.
Në të gjitha trevat ku jetojnë shqiptarët në Mal të Zi është duke u nënshkruar peticioni me moton "Stop diskriminimit, duam të arsimohemi si shqiptarë", i cili në fund të këtij muaji do t'i dorëzohet Ministrisë së Arsimit, përfaqësive diplomatike dhe zyrës së Komisionit Evropian në Podgoricë.

Arsimi në Mal të Zi
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:02:51 0:00

XS
SM
MD
LG