Lidhje

Bill Gates, njeriu më i pasur i botës


Miliarderi filantrop Bill Gates vazhdon të jetë njeriu më i pasur i botës.

Sipas revistës Forbes, pasuria e themeluesit të kompanisë Microsoft tani është 80 miliardë dollarë, një rritje prej mbi 3 miliardë që nga viti i kaluar, megjithëse në nëntor ai i dhuroi 1,5 miliardë dollarë Fondacionit Bill dhe Melinda Gates.

Manjati meksikan i telekomunicioneve Carlos Slim Helu është i dyti në radhë, me një pasuri prej 77.1 miliardë dollarësh.

Më i famshmi në listën e njerëzve më të pasur është ylli i basketbollit amerikan, Michael Jordan, me një pasuri neto prej 1 miliard dollarësh, falë pronësisë ekskluzive të kompanisë Charlotte Hornets të Shoqatës Kombëtare të Basketbollit dhe pagesave nga firma e prodhimeve atletike “Nike”.

Sipas revistës Forbes, listës së miliarderëve vitin e kaluar ju bashkuan 290 anëtarë të rinj. Rreth 25 për qind e miliarderëve të rinj këtë herë vijnë nga Kina, e cila i shtoi listës 71 emra të rinj. Kina bëhet kështu vendi me numrin më të madh të miliarderëve, e pasuar nga Shtetet e Bashkuara me 57 miliarderë. Në vend të tretë është India me 28 dhe në vend të katërt Gjermania, me 23 miliarderë.

Nga 1,826 anëtarët e listës së miliarderëve të revistës Forbes, 46 janë nën moshën 40 vjeç dhe vetëm gjysma e tyre e kanë vënë pasurinë nga fusha e teknologjisë.

Pasuria mesatare e anëtarëve të rinj të listës është 1,8 miliardë dollarë. Të gjithë bashkë ata kanë një pasuri prej 518 miliardë dollarësh, një tjetër shifër rekord.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG