Lidhje

Mijëra civilë të rrezikuar në një kamp refugjatësh në Siri


Një grup monitorues thotë se militantët islamikë kanë marrë nën kontroll pjesën më të madhe të një kampi refugjatësh palestinezë në rrethinat e kryeqytetit të Sirisë, Damask. Zyrtarët e OKB-së thonë se krahas luftimeve në terren, forcat siriane e kanë bombarduar kampin me artileri duke izoluar kështu mijëra civilë, ndër ta edhe shumë fëmijë.

Organizata Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut thotë se luftëtarët e Shtetit Islamik dhe të Frontit al-Nusra, një degë e al-Kaidas në Siri, fituan kontrollin e 90% të kampit të refugjatëve në Yarmouk.

Zyrtarët e OKB-së thonë se krahas luftimeve në terren, forcat siriane e kanë bombarduar kampin me artileri duke izoluar kështu mijëra civilë, ndër ta edhe shumë fëmijë.

“Gra, fëmijë, dhe civilë të shumtë rrezikohen të vriten, gjymtohen, apo plagosen. Prandaj po u bëjmë thirrje të gjitha palëve të respektojnë detyrimet e tyre sipas ligjit ndërkombëtar për të mbrojtur civilët.”

Përveç sulmit në Yarmouk, Departamenti amerikan i Shtetit ka dënuar edhe sulme të tjera që kanë rrezikuar civilët sirianë, duke u shprehur se familje të pafajshme “vazhdojnë të vuajnë si nga regjimi i Assadit, ashtu edhe nga grupet e dhunshme ekstremiste”.

XS
SM
MD
LG