Lidhje

Procesi zgjedhor sipas vlerësimit të BE-së


Romana Vlahutin EU ammbasador in Albania

Ambasadoria e Delegacionit të Bashkimit Europian në Shqipëri, Romana Vlahutin, tha sot gjatë një takimi me të rinj të Universitetit të Shkodrës se zgjedhjet vendore janë të rëndësishme, pasi përcaktojnë cilësinë e jetës së gjithsecilit. Ambasadoria u ndal në disa problematika si presioni për blerjen e votës apo votimi familjar dhe u bëri thirrje të rinjve të reagojnë kur shikojnë parregullsi në procesin e votimit.

Duke ju pergjigjur pyetjeve të të rinjve ambasadoria tha se, në krahasim me zgjedhjet e mëparshme, janë bërë përparime për heqjen nga kandidimi të përsonave të inkriminuar, por shtoi se ky proces duhet të jetë i plotë.

Ambasadorja e BE-së për procesin zgjedhor
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:02 0:00

XS
SM
MD
LG