Lidhje

Putin, telefonatë presidentit Obama


Obama Putin

Presidenti rus Vladimir Putin dhe Presidenti Barack Obama biseduan dje në telefon për të diskutuar mbi tensionet në Ukrainën lindore dhe luftën kundër grupit “Shteti Islamik” në Lindjen e Mesme. Biseda e tyre e fundit kishte qenë në muajin shkurt, tha Shtëpia e Bardhë.

Si Shtëpia e Bardhë ashtu edhe Kremlini ofruan deklarata të ngjashme për bisedën e mbrëmshme. Shtëpia e Bardhë tha se telefonata u bë nga zoti Putin.

Sipas Shtëpisë së Bardhë, Presidenti Obama i tha zotit Putin se Rusia është e nevojshme të përmbushë angazhimet e marra në Minsk të Bjellorusisë këtë vit, duke përfshirë heqjen e trupave dhe armatimeve nga territori i Ukrainës. Kremlini tha se dy udhëheqësit ranë dakord që ndihmës sekretarja amerikane e Shtetit, Victoria Nuland dhe zëvendës ministri i jashtëm rus Grigory Karasin të diskutojnë mbi zbatimin e këtyre marrëveshjeve.

Telefonata u bë në të njëjtën ditë që komandanti suprem i NATO-s vuri në dukje se vazhdon kalimi i municioneve dhe pajisjeve të tjera ushtarake nga Rusia drejt Ukrainës.

Kremlini tha se dy udhëheqësit i kushtuan “vëmendje të rëndësishme” përballimit të terrorizmit dhe sidomos “Shtetit Islamik” dhe ranë dakord që Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov dhe sekretari amerikan i Shtetit John Kerry të takohen për të biseduar mbi këtë çështje.

Telefonata e Presidentit Putin erdhi vetëm disa ditë pasi udhëheqësi rus foli me presidentin francez François Hollande dhe kancelaren gjermane Angela Merkel për gjendjen në Ukrainën lindore.

XS
SM
MD
LG