Lidhje

Wang Yi: Pezullohet projekti për territor në Detin e Kinës Jugore


Ministri i jashtëm kinez thotë se Kina ka pezulluar operacionet për krijim territori në Detin e Kinës së Jugut.

Ministri Wang Yi foli sot në forumin e ASEAN-it në Malajzi, ku u takua edhe me Sekretarin e Shtetit John Kerry.

Zoti Wang u pyet nga gazetarët lidhur me projektet e krijimit të territorit, që kanë shkaktuar shqetësim për shumë vende. Ai u përgjigj se Kina i ka ndalur operacionet.

Më parë sot Sekretari Kerry shprehu shqetësim në bisedën me zotin Wang lidhur me këto operacione në shkallë të gjerë, ndër të cilat edhe përpjekje për instalime që u ngjajnë objekteve ushtarake.

Një zyrtar i lartë i Departamentit të Shtetit tha se zoti Kerry kishte ritheksuar shqetësimin për tensionet në Detin e Kinës së Jugut ku kalojnë disa nga korridoret më të ngarkuara tregtare të botës.

Kina po krijon ishuj artificialë në ujëra ku kanë pretendime territoriale Vjetnami, Malajzia, Tajvani dhe Filipinet.

XS
SM
MD
LG