Lidhje

100 vjetori i rënies së Dedë Gjon Lulit

  • Pëllumb Sulo

Në Malësinë e Madhe u përkujtua 100 vjetori i rënies së luftëtarit popullor Dede Gjo' Lulit, i nderuar me titullin Hero i Popullit. Ai u priu malësorëve të Hotit, Grudës dhe Kelmendit në kryengritjet antiosmane të fillimit të shekullit të kaluar, si dhe në betejat betejat për liri dhe pavarësi.

XS
SM
MD
LG