Lidhje

100 vjetori i rënies së Dedë Gjon Lulit


Në Malësinë e Madhe u përkujtua 100 vjetori i rënies së luftëtarit popullor Dede Gjo' Lulit, i nderuar me titullin Hero i Popullit. Ai u priu malësorëve të Hotit, Grudës dhe Kelmendit në kryengritjet antiosmane të fillimit të shekullit të kaluar, si dhe në betejat betejat për liri dhe pavarësi.

Përvjetori i rënies së Dedë Gjo Lulit
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00

XS
SM
MD
LG