Lidhje

Nato, manovra ushtarake në Mesdhe


Chairman of NATO Military Committee General Petr Pavel, center, boards an Italian helicopter during the opening ceremony of NATO Trident Juncture exercise 2015, in Trapani, Italy, Oct. 19, 2015.

NATO po ndërmerr stërvitjen ushtarake më masive që prej 13 vjetësh, duke mobilizuar 36 mijë ushtarë, marinarë dhe forca ajrore nga mbi 30 vende për të vënë në provë aftësinë e aleancës për t’ju përgjigjur kërcënimeve të reja të sigurisë.

Stërvitja vazhdon deri në fillim të nëntorit dhe do të përfshijë edhe Spanjën dhe Portugalinë dhe ujrat pranë tyre.

Duke folur në një ceremoni hapëse, zëvendës sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Alexander Vershbow tha se gjendja gjeopolitike është shumë më e paqëndrueshme sesa herën e fundit që u mbajtën stërvitje të tilla masive, gjatë Luftës së Ftohtë.

XS
SM
MD
LG