Lidhje

Debatet rreth çështjes CEZ


Kryeministri Edi Rama përsëriti sot se do të kërkohet hetim me ekspertëizë ndërkombëtare për kontratën e ish qeverisë Berisha me CEZ-in. Opozita sulmon qeverinë për zgjidhjen me mirëkuptim të kontratës e këmbëngul për hetim ndërkombëtar

Në Shqipëri çështja e kompanisë ceke CEZ e cila për disa vite administroi kompaninë e shpërndarjes së energjisë, vazhdon të mbetet pjesë e debateve politike. Ajo duket se është kthyer më shumë pjesë e retorikës politike se sa një vullneti për të bërë dritë rreth saj. Aq më tepër kur nuk bëhet fjalë për një rast të zbuluar papritur. I njejti debat u zhvillua dhe një vit më parë kur në parlament kaloi marrëveshja e arritur mes qeverisë shqiptare dhe kompanisë ceke për një zgjidhje miqësore të mosmarrëveshjes që kishte përfunduar në dyert e Arbitrazhit Ndërkombëtar. Sërish sot kemi të majtën që akuzon kundërshtarët e vet politik për kontratën që u realizua me cekët në vitin 2009, dhe opozitën që drejton gishtin nga qeveria aktuale për marrëveshjen e arritur në 2014.

Vazhdon debati politik mbi CEZ
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:17 0:00

Kryeministri Edi Rama, iu rikthye kësaj teme në një takim të orgnizuar për të bërë bilancin njëvjetor të operacionit kundër vjedhjeve dhe abuzimeve në sektorin energjitik, duke deklaruar se kontrata e ish-qeverisë Berisha me CEZ-in ishte sipas tij një pazar i madh "dhe kur u prish pazari i madh, bëri gabimin e madh, fajin e madh, mëkatin e madh të ofensivës policore, duke e ekspozuar tërësisht shtetin shqiptar përballë privatizuesve dhe duke e dënuar shtetin shqiptar si palë humbëse në çdo lloj gjykate”, deklaroi zoti Rama.

Por për një pazar po të madh flet edhe kreu i opozitës Lulzim Basha duke ju referuar marrëveshjes për zgjidhjen me mirëkuptim të kontratës me CEZ-in nga qeveria aktuale, e që sipas tij i ka kushtuar shtetit 600 milion euro.

Palët tani po këmbëngulin ne nevojën e një hetimi. Zoti Rama tha sot sërish se do kërkojë një hetim me mbështetjen e ekspertëve ndërkombëtarë, ndërsa mbrojti marrëveshjen e arritur nga qeveria e tij: “Eshtë një marrëveshje e cila u negociua jo në kulisa, as në zyrën e Kryeministrit, siç negocioheshin pazaret e faktuara me dokumente që do të jenë pjesë e hetimit penal që ne do të kërkojmë me mbështetjen e ekspertizës ndërkombëtare dhe u negociua në zyrat e Komunitetit të Energjisë në Vjenë, me pjesëmarrjen e 15 personave nga pala shqiptare, dhe me çdo seancë të regjistruar”.

Ideja e qeverisë për hetim, dy vjet pasi ndodhet në pushtet, ngjan më tepër si një kundërpërgjigje ndaj opozitës, e cila gjithashtu këmbëngul për një hetim ndërkombëtar, dhe ka depozituar për këtë dhe një projektligj në parlament. “Hetimi i skemës më të madhe të korrupsionit, i aferës së CEZ është gur themeli për stabilitetin e vendit dhe të ardhmen e tij. Çdo ditë që kalon pa hedhur dritë e pa bërë transparencë, pa nxjerrë përgjegjësitë dhe pa i vënë para drejtësisë për 600 milionë euro që u janë marrë shqiptarëve, është një kthim pas. Nuk mundet që Edi Rama të vazhdojë të qeverisë vendin, kur e ka plaçkitur atë me 600 milionë euro. Nuk mundet Edi Rama të dalë para shqiptarëve, kur u ka marrë nga shtëpia e tyre, nga tavolina e bukës së tyre, nga ekonomia e tyre, nga e ardhmja e fëmijëve të tyre, 600 milionë euro. Zvarritja e qëllimshme është thellim i kësaj vjedhje”, u shpreh zoti Basha.

Mbi marrëveshjen e arritur nga qeveria dhe CEZ-i për zgjidhjen me mirëkuptim të kontratës javën e shkuar edhe Kontrolli i Lartë i shtetit paraqiti një padi në Prokurori pasi sipas tij ka patur një dëm prej 479 milion eurosh. Por dhe gjetjet e këtij institucioni u cilësuan si të pambështetura nga qeveria, e cila foli madje dhe për akuza me një prapavijë politike.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG