Lidhje

Ukraina mbyll hapsirën ajrore për Rusinë


Ukraina mbylli hapësirën ajrore për të gjithë avionët rusë dhe ndaloi blerjen e gazit natyror rus pasi eksportuesi Gazprom njoftoi se do të ndalë dërgimin në gazit në Ukrainë.

Kryeministri pro-perëndimor ukrainas Arseniy Yatsenyuk në një takim të kabinetit sot tha se qeveria vendosi të ndalojë të gjitha fluturimet ruse në hapësirën ajrore të Ukrainës", si një çështje e sigurisë kombëtare dhe si përgjigje ndaj veprimeve agresive të Rusisë."

Muajin e kaluar, Ukraina ndaloi të gjitha linjat ajrore ruse të fluturonin në Ukrainë, por aeroplanët rusë lejoheshin të përdornin hapësirën e saj ajrore.

XS
SM
MD
LG