Lidhje

Tenis, akuza për paracaktimin e rezultateve sportive


A first-round match is played at the Australian Open tennis championships in Melbourne, Australia, Jan. 18, 2016. World tennis was rocked Monday by allegations that the game's authorities have failed to deal with widespread match-fixing.

Tenistët filluan të luajnë të hënën në Australian Open ndërsa dy agjenci lajmesh njoftuan për fiksimin e rezultateve të ndeshjeve bazuar në dokumentet që kanë siguruar.

BBC dhe BuzzFeed thanë se gjatë dekadës së kaluar Njësia e Integritetit të Tenisit (TIU) është paralajmëruar në mënyrë të përsëritur lidhur me shitjen e mundshme të ndeshjeve nga ana e 10 lojtarëve të renditur mes 50 më të mirëve, por asnjeri prej tyre nuk është dënuar.

Chris Kermode, president i Shoqatës së Tenisit Profesionist, tha se TIU nuk ka gjetur asnjë provë për akuzat dhe nuk mbështetet në dyshime apo thashetheme.

"Njësia e Integritetit të Tenisit dhe autoritetet e tenisit absolutisht refuzojnë të sugjerojnë se akuzat për fiksimin e ndeshjeve janë injoruar apo nuk janë duke u hetuar plotësisht", tha ai.

Sipas BBC dhe Buzzfeed, tetë nga lojtarët e dyshuar ishin në listën e Australian Open të këtij viti. Sipas njoftimeve, një hetim i vitit 2007 nga ATP gjeti se rrethet e basteve në Rusi dhe Itali bënë qindra mijëra dollarë nga bastet për ndeshjet rezultatet e të cilave hetuesit besonin se ishin paracaktuar.

XS
SM
MD
LG