Lidhje

Majlinda Kelmendi fiton medaljen e artë në Lojërat Olimpike


Kosovo, Majlinda Kelmendi

Sportistja nga Kosova, Majlinda Kelmendi, fitoi të dielën medaljen e artë në kategorinë deri në 52 kilogramë në xhudo për femra në Lojërat Olimpike në Rio Janeiro.

Ajo ngadhënjeu në finale kundrejt italianes Odette Giuffrida.

Kjo është edhe medalja e parë olimpike për Kosovën e cila sivjet për herë të parë po mer pjese me tetë sportistë në këto lojëra.

Kosova u bë anëtare e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar në dhjetor të vitit 2014.

Ajo shpalli pavarësinë e saj në vitin 2008 dhe deri tash është njohur nga mbi 100 vende të botës. Fakti që ajo nuk është anëtare e Kombeve të Bashkuara vazhdon të vështirësojë pjesëmarrjen e sportistëve të saj në shumë fusha të konkurrencës ndërkombëtare.

Në muajin maj të këtij viti ajo megjithatë u bë pjesë e Federatës Evropiane dhe asaj botërore të Futbollit, duke shënuar hapa të rëndësishëm në përpjekjet për të siguruar përfaqësim të barabartë në botë.

Shiko komentet (2)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG