Lidhje

Shiu meteorik në Spanjë

Shiu i përvitshëm i meteorëve Perseid arriti pikën kulmore të enjten në mbrëmje deri në orët e para të së premtes. Pluhuri i yjeve shkëlqen ndërsa hyn në atomosferë me një shpejtësi marramendëse prej 132 mijë miljesh në orë dhe pastaj digjet. Perseidet e kanë marrë emrin nga yllësia Perseus nga duket se e kanë origjinën dhe janë kthyer në një traditë në gusht.
Shih më tepër

Ngarko më shumë

XS
SM
MD
LG