Lidhje

Policia gjermane në kërkim të një të dyshuari


Policia gjermane po kërkon një të dyshuar të identifikuar si 22 vjeçari Jaber Albakr pasi mori informacione zbulimi se ai po planifikonte një sulm me bombë.

Autoritetet ndaluan tre persona që njihen me Albakrin pasi gjetën eksplozivë në një apartament që kontrolluan ndërsa po kërkonin për të dyshuarin në qytetin lindor Chemnitz, tha një zëdhënës i policisë. Dy prej tyre u arrestuan pfanë një stacioni treni në Chemnitz ndërsa i treti në qendër të qytetit.

Policia po i merr në pyetje të tre personat duke shpresuar se informacionet mund të ndihmojnë në gjetjen e të dyshuarit.

Albakr është nga Siria. Autoritetet nuk kanë thënë se sa gjatë ka qënë ai në Gjermani dhe autoritetet thane se nuk është e qartë në se ai ishte mes një milion azilkërkuesve që hunë në vend vitin e kaluar.

Police i bëri thirrje publikut të telefonojë nëse ka informacion rreth Albakrit.

XS
SM
MD
LG